گامی به سوی خداباوری

فرق جهانهای موازی و جهانهای چندگانه

| سه شنبه, ۲ آذر ۱۳۹۵، ۱۱:۴۲ ق.ظ

جهانهای موازی و جهانهای چندگانه چه فرقی دارند؟

 

 

زمانی میگذرد که میبینیم ملحد جماعت مبانی تمامی جهانهای چندگانه را خلط می کنند و آنها را به عنوان جهانهای موازی ارائه می دهند تا به اهداف شیطانی و دروغین خود برسند!
در این پست قصد داریم ابتدا فرق و ویژگی های جهانهای موازی را مشخص کنیم و در پست بعدی به نقد جهانهای موازی خواهیم پرداخت

جهان های بی نهایت

 

 


Infinite universe (جهان های بی نهایت)

 دانشمندان نمی توانند مطمئن باشند چه به شکل و مقدار فضا-زمان وجود دارد، اما به احتمال زیاد این دنیاهای تخت (به عنوان کروی و یا حتی شیرینی بی شیرینی به شکل مخالف) و به بیرون کشیده و بی نهایت است.

اما اگر فضا-زمان گسترش پیدا می کند برای همیشه، پس باید آن را شروع و تکرار آنرا در برخی از نقاط شاهد باشیم چرا که یک تعداد متناهی از راه ذرات را می توان در فضا و زمان مرتب وجود دارد را کشف کرد.


 بنابراین اگر شما به اندازه کافی اطراف را نگاه کنید  می توانید با نسخه دیگری  از خودتان روبرو بشوید.

در واقع نسخه های بی نهایت از شما وجود خواهد داشت.

 برخی از این نسخه های شما دقیقا کار و حالات شمارا انجام خواهند داد ،دقیقا آنچه شما انجام در حال حاضر هست و در حالی که دیگران ژاکت های مختلفی را پوشیده اند.


 از آنجا که جهان قابل مشاهده شده تنها تا آنجا که نور تا به حال یک شانس برای دریافت در 13.7 میلیارد سال پس از انفجار بزرگ (که می تواند 13.7 میلیارد سال نوری)، فضا-زمان فراتر از آن فاصله را می توان در نظر گرفت و حتی  خود را جهان به شکل جداگانه.

 به این ترتیب، جهان های بسیاری وجود دارند در کنار یکدیگر در یک لحاف چهل تکه بزرگی از جهان.

 

جهان های حبابی

 


Bubble universe(جهانهای حبابی)

جهان های حبابی به همراه جهانهای چندگانه فرض بر وجودش گرفته شده توسط بی نهایت گسترش فضا-زمان، جهان های دیگر می تواند از یک نظریه به نام "تورم ابدی" بوجود آیند. 

تورم این تصور که جهان بعد از بیگ بنگ به شدت گسترش یافته، در اثر باد مانند یک بادکنک است.

تورم ابدی، برای اولین بار توسط کیهان شناس دانشگاه تافتز الکساندر ویلنکین پیشنهاد شد و نشان می دهد که برخی از جیب ها برای توقف فضای باد می توانند موثر باشند در حالی که مناطق دیگری در ادامه به باد می توانند  نتیجه ظهور به بسیاری از  "جهان های حبابی" باشند.

بنابراین، جهان خود ما، که در آن نرخ تورم به پایان رسیده است اجازه می دهد که ستارگان و کهکشان ها به فرم بیایند ، اما یک حباب کوچک در یک دریا گسترده ای از فضا، که برخی از آنها هنوز هم باد به آنها می وزد، که شامل بسیاری از حباب های دیگر است مانند جهان ما.

و در برخی از این جهان های حبابی، قوانین فیزیک و ثابت های بنیادی ممکن است نسبت به جهان ما متفاوت باشد و ساختار برخی از جهان ها مکان های عجیبی باشند.

 

 

جهانهای موازی

 

Parallel universe(جهانهای موازی)

جهان های موازی همان رفیق گرمابه ملحدین به شمار می روند ،به خصوص ملحد متعصب پروفسور استیون هاوکینگ.

جهان های موازی که شناور تنها دور از دسترس از خود ما هستند، توسط دانشگاه پرینستون پل Steinhardt و نیل بازی Turok از مؤسسه پریمتر در انتاریو، کانادا پیشنهاد شد.
 جهان های موازی ایده دیگر که از نظریه ریسمان مطرح می شود، مفهوم «braneworlds" میباشد.

 به نظر می آید که از امکان بسیاری از ابعاد بیشتری به جهان ما نسبت به سه فضا و یک بعد زمان که ما می دانیم باشند این جهان ها.
 علاوه بر این به خود سه بعدی "شامه" ما را از فضا، دیگر branes سه بعدی ممکن است در یک فضای با ابعاد بالاتر از شناور باشند.

 فیزیکدان دانشگاه کلمبیا "برایان گرین" توصیف این ایده به عنوان این تصور که جهان ما یکی از جهان ها است که به طور بالقوه متعدد شناور هستند و هر کدام در یک فضای با ابعاد بالاتر.

جهانهای موازی بسیار شبیه به یک تکه نان در یک قرص نان کیهانی بزرگتر هستند، در کتاب خود "پنهان واقعی" از آنان بحث شده (گفتگوی کتابها، 2011).

 چین و چروک بیشتر در این نظریه پیشنهاد این جهان "شامه" همیشه موازی و دور از دسترس نمیباشد.
گاهی اوقات، آنها ممکن است به هر یک از دیگر با شدت برخورد کردن، باعث تکرار موی چتری بزرگ جهان را بارها و بارها بازنشانی کنید.

 

 

جهان های دخترDaughter universe(جهان دختر)

جهان دختر و نظریه مکانیک کوانتومی که در سراسر جهان کوچکی از ذرات زیر اتمی حاکم است نشان می دهد یکی دیگر از راه جهانهای چندگانه ممکن است هر لحظه بوجود آیند.

مکانیک کوانتومی جهان را در توصیف شرایط احتمالات به جای نتایج قطعی است و ریاضیات این نظریه ممکن است نشان دهد که تمام نتایج ممکن از یک وضعیت رخ  بدهند و هر کدام دانشگاه های خود را دارند که در آن شما را به سمت راست و یکی که در آن شما در  سمت چپ می روید(منظور نسخه دیگری از شما هست)...!

 به عنوان مثال، اگر شما در رسیدن به یک چهار راه که در آن شما می توانید سمت چپ یا راست بروید، جهان حاضر منجر به تشکیل دو جهان دختر می شوند و در هر جهان یک ورژن از شما وجود دارد که شاهد یک یا چند نتیجه دیگر خواهد بود  فکر اشتباه که واقعیت خود را در آن جهان عملی می کنید تنها واقعیت است که گرین در واقعیت های پنهان نوشت.

 

جهان های ریاضیMathematical universe(جهانهای ریاضی)


 دانشمندان در مورد جهانهای ریاضی بحث کرده اند و مد نظر دارند که آیا ریاضیات است که به سادگی یک ابزار مفید برای توصیف جهان است و یا اینکه آیا ریاضی خود واقعیت اساسی است؟؟

 و آیا مشاهدات ما از جهان فقط برداشت ناقص از طبیعت ریاضی واقعی هستند.


 اگر مورد دوم مطرح است، پس شاید ساختار خاص ریاضی که باعث که شود تا جهان ما تنها گزینه نیست و در واقع همه سازه های ریاضی ممکن است به عنوان واقعیت  خودی وجود دارند.

 یک ساختار ریاضی چیزی است که شما می توانید  که آنرا کاملا مستقل از بار انسانی را توصیف کنید،

 مکس تگمارک درباره خود آگاهی مغز می گوید:

 من واقعا باور دارم که این جهان وجود دارد که می تواند به طور مستقل از من وجود داشته باشد  همچنان وجود دارد حتی اگر هیچ انسان وجود نداشته باشد باز این جهان به شکل مستقل وجود دارد.

 


منبع ترجمه:

http://www.space.com/18811-multiple-universes-5-theories.html

 

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی